İçeriğe geç
Çevrimiçi iş modeli
Buradasınız: Film Günlükleri » Bu Nasıl Yaman Bir İş Modeli!

Bu Nasıl Yaman Bir İş Modeli!

Bu cümleden sonraki okuyacağınız yazının ilk taslağını 3 Ocak 2020 tarihinde yazmıştım. Yayınlamak bugüne kısmetmiş 🙂 Buyrunuz:

30 Aralık 2019 itibariyle bir fikir oluştu kafamda. O gün “Bir festival filmini çevrimiçi, yasal olarak nasıl seyredebilirim?” sorusunun cevabını ararken aklıma düşen fikir, bugün beni bambaşka bir araştırma sorusuna sevk etti: Çevrimiçi akış yoluyla, abonelikli, talep üzerine video platformu kurabilir miyim? Yani, kısaca “SVoD ve OTT.

SVoD, Subscribe Video on Demand anlamına gelen, abonelikli talep üzerine video demekmiş. İsim ne kadar havalı. Bildiğimiz Netflix veya BluTV iş modeli. Tabi bu araştırma sırasında henüz MUBI’den bihaberim 🙂

Google’a sorduklarım

Sonrasında, işte bu aşağıdaki araştırmalara kafa yormaya başladım.

İşte 2020 başlarında, henüz salgın küreselleşmemiş ve ülkemizde konaklamaya başlamamışken Google’a sorduklarımdan bir kesit:

Festival filmlerini çevrimiçi izleme

Bulunan sonuçlarda ilk dikkatimi çeken: MUBI[nokta]com. “Festival filmlerini ayağınıza kadar getiren online sinema platformu.

“Tası, tarağı topla gidiyoruz!” mu deseydim, acaba? 🙂 Daha henüz fikrin başındayken (!) Neyse efendim, sorgulamalarıma devam ettim:

Online sinema platformu kurmak

Bulunan sonuçlarda ilk dikkatimi çeken: Medianova[nokta]com ve bence hizmette en iyi diyebileceğim, ne yazık ki Türkiye’de değil; uscreen[nokta]tv. Blogu bile var!

O sıralarda beni üzense, ülkemizde SVoD ve talep üzerine video ile ilgili örnek site ya da “nasıl yapılır” ya yoktu, ya da yanlış soruları sorarak sorgulama yapıyordum.

Şu an (2020) VoD ülkemizde BluTV ile biliniyor. (Henüz o sıralarda Exxen yok. Puhu vardı bir de. Onun sistemi biraz farklı olduğu için Blu’yu aldım.) Sonrasında TV+, Tivibu, Beinconnect, Dsmart geliyor.

Dünya çapında ise, 2020 itibariyle Netflix, Hulu, amazon prime, Apple+ ve Disney başı çekiyor. O sıralarda girmek istediğim pazarın köylüleri bunlardı 🙂

Ben de o halde bu iş modelinin asıl sahiplerinin nasıl bir model kurduklarını aratmaya başlamıştım:

Netflix Business Model

İş Modelini arattığımda harika bir blog site keşfetmiştim. Netflix Tech Blog.

Bu sonuca Netflix name history başlıklı yazıyla ulaşmıştım. Blogu okudukça, “adamlar yapmış!” diyorsunuz. Onları şirket politikası olarak kendime pek yakın bulmasam da blogu ve yaptığı işleri gerçekten sektörün nerede olduğunu göstermeye yetiyor.

Bu blogda, 2010 aralıktan itibaren, nasıl dijital bir yazılım şirketi kurulur? rehberi niteliğinde bilgiler var.

Bugünlük bu kadar. Bu ve buna benzer bir deneyim yolculuğuna devam etmeyi düşünüyorum nasipse. Sonraki yazılarda buluşmak üzere.

“Bu Nasıl Yaman Bir İş Modeli!” hakkında 2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir