İçeriğe geç
Buradasınız: Yazma Süreci Günlükleri » Yazma Rutini #15

Yazma Rutini #15

Evet, iki haftayı geride bıraktık. Nasıl gidiyor? Sizde durumlar nedir? Zor, biliyorum. Sıkılmaya başladığınızda dinlenin, lütfen. Zorlamayın. Dinlenmek de bu sürecin bir parçası. Bizim amacımız, az da olsa devamlı olması. Başarı ve mutluluk da burada gizli. Az ve sürekli. Hadi girelim!

***

Hikayede, iki başkarakter bir yere giderken konuşurlar. Bu konuşma, hikayenin serim kısmında geçiyor. Biri diğerine hayallerinden ve yakın amacından bahsediyor. İşi bırakmak, başka bir yere taşınmak gibi.

Sonra olanlar oluyor. Öyle olmasa hikaye olmaz zaten. Buradan sonrasını yine yazamıyorum buraya 🤦‍♂️

Bir replik

Çünkü yapacak başka biri yok! Anladın mı şimdi?

Bir sahne düşünün bir tartışma yaşanmış, belli. Herkes sus-pus. Bu sessizlik anı en sevdiğim! Yazılı hikayede bunu yaşatmak, geçirmek biraz meşakkatli. Görsel hikayede de öyle. Yine de yazılı olana göre daha kolay. Uzun bir ses cümbüşünden sonra gelen, dinginlik anı…

Bir söz

Her krizden fırsat doğar.

Çin Atasözü

***

Polisiyede olay yerinde iz bırakma yöntemlerini bilirsiniz. En bariz örneklerinden biri SE7EN filminde. Hani şu “Yedi Günah”tan bahsedebilmek için olay yerine iz bırakılan sahnelerle örülen, iyi yazılmış film. —Bu filme öykünmelerim olduğu doğrudur. Bizde de bir örneği var. Henüz diziyi tamamlayamadım, yine de izlediğim yerde buna rastlamıştım: Alef Dizisi. Burada da suçlu, olay yerinde kendine has bir iz bırakıyor.

Şimdi üzerinde çalıştığım hikayemde de buna benzer bir iz var. Kendine has olanından hem de :)) İzler birbirinden bağımsız değil, ama ayrı. Birleştirildiğinde de yepyeni bir anlamı ifade ediyor. Dahası yok 🤷‍♂️

21.EKİM.2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir